U lipnju je Europska komisija otvorila poziv za podnošenje prijava za osnivanje stručne radne skupine pod nazivom Honey Platform. Od 33 prijavljene organizacije odabrano je samo 8. Prijava EBA-e je uspjela, a naši predstavnici, prof. dr. Andreas Thrasyvoulou i dr. Urška Ratajc, sudjelovali su na prvom sastanku Honey Platforme 6. studenog 2024.
Sastanak je bio u hibridnom obliku, što znači da su predstavnici mogli prisustvovati sastanku bilo osobno u Bruxellesu ili putem video konferencije. Predstavnici nadležnih tijela država članica, laboratorija, dionika, civilnog društva i drugi stručnjaci pozvani su da podijele svoje znanje i stajališta o temama na dnevnom redu. Na prvom sastanku raspravljalo se o dvije važne teme: (1) kriterijima sastava meda kako bi se isključio pregrijani med i uništavanje/deaktivacija prirodnih enzima i (2) prikupljanje podataka za metode poboljšanja kontrole autentičnosti, s ciljem mogućeg usklađujući ih.
U tjednima prije sastanka EBA-in znanstveni odbor za sigurnost i kvalitetu pčelinjih proizvoda pripremio je prijedlog s odgovorima na specifična pitanja Europske komisije, koji je zatim usvojen i potvrđen od strane Izvršnog odbora. Prijedlog je poslan Europskoj komisiji i obranjen na sastanku koji se održao između 9.30 i 17.00 sati. Rasprava predstavnika različitih subjekata bila je živa, ali na visokoj i vrlo profesionalnoj razini. Dok će se konsenzus o nekim odlukama vjerojatno lako postići, pred radnom skupinom je još puno posla. Članovi Honey Platforme sastajat će se dva puta godišnje u narednim godinama i u međuvremenu komunicirati u pisanom obliku. Sljedeći sastanak zakazan je za 13. svibnja 2025. Predstavnici EBA-e nastavit će raditi na glavnim ciljevima EBA-e i nadamo se da ćemo uskoro moći izvijestiti o nekim važnim odlukama i daljnjim izmjenama i dopunama Direktive o medu.
dr. Urška Ratajc,
Savjetnik za sigurnost hrane, Pčelarski savez Slovenije
Voditelj znanstvenih odbora Europske pčelarske asocijacije